Foka szara jest jednym z trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. Niegdyś występowała licznie w rejonie Zatoki Gdańskiej, dziś należy do rzadkich gości na polskim wybrzeżu. Foka zwykle nie wychodzi na ląd, ale zdarzają się takie przypadki. Niestety, polscy plażowicze przeważnie nie wiedzą, jak się na widok foki zachować. Na ogół zbliżają się do niej, próbują zrobić sobie z nią zdjęcie, dotknąć jej. Nie wiedzą, że spotkanie z człowiekiem to dla dziko żyjącej foki ogromny stres.
Foki znakomicie pływają i nurkują. Głównym składnikiem ich pożywienia są ryby. Ich ciało jest niczym termos. Pod skórą mają grubą warstwę izolacyjną w postaci tłuszczu, która zapobiega utracie ciepła. Jedynym regularnym miejscem pojawiania się tych zwierząt w Polsce jest rezerwat przyrody Mewia Łacha położony u ujścia Przekopu Wisły.
Stacja Morska na Helu i organizacja ekologiczna WWF Polska starają się o odtworzenie pierwszej polskiej kolonii fok szarych. Ich zdaniem foki powrócą na trwałe na polskie wybrzeże, jeśli zapewnimy im spokój.
ZAPRASZAM NA STRONE WWF ORGANIZACJI CHRONIĄCEJ GATUNKI WYMIERAJĄCE
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz